لمینیت گرم چیست ؟!

لمینیت گرم چیست ؟!

Sunday, Jan 7, 2018 0 نظرات

لمینیت گرم یکی از انواع لمینیت است که چسب آن فقط با حرارت فعال می شود. در ادامه به معرفی و بررسی لمینیت گرم می پردازیم.

در مطلب قبلی با عنوان " لمینیت چیست " به معرفی کلی لمینیت و همچنین کاربردها و انواع آن اشاره کردیم. در این مطلب قصد داریم به این پرسش پاسخ دهیم که لمینیت گرم چیست و از چه موادی تشکیل شده است ؟! آیا تا به حال کارت ها و مدارک شناسایی خود را پرس کرده اید ؟! 

آیا تا به حال کارت ها و مدارک شناسایی خود را پرس کرده اید ؟! پاسخ مثبت یعنی شما قبلا لمینیت گرم را دیده اید. اگر هم تا کنون مدارک خود را پرس نکرده اید کافیست نگاهی به روکش براق کارت ملی خود بیندازید (البته کارت ملی های قدیمی و نه کارت ملی هوشمند). در واقع پرس کردن لفظ عامیانه برای لمینیت کردن است. 

انواع لمینیت گرم:

لمینیت گرم به دو دسته لمینیت مات و لمینیت براق تقسیم می شودکه ضخامت آن بر حسب میکرون بیان می شود. هر کدام از لمینیت های مات و براق نیز به دو گروه رول لمینیت گرم و شیت لمینیت  گرم تقسیم می شوند.  
مواد تشکیل دهنده لمینیت گرم:

لمینیت گرم از دو بخش تشکیل شده است یکی پت نسوز (PET) و دیگری چسب جامد (EVA) که با حرارت فعال می شود. چسب گرم غیر فعال که روی پت نسوز لمینیت گرم قرار گرفته است با حرارت دستگاه لمینیتور فعال می شود و به سطح مورد نظر می چسبد. در واقع لمینیت گرم برای اجرا نیاز به حرارت مناسب دارد.

نوع پت و نوع چسب و میزان حرارت تاثیر زیادی در کیفیت کار خروجی دارد و هرکدام از این سه مورد اگر از کیفیت مطلوب برخوردار نباشد باعث می شود که کار نهایی کیفیت مناسبی نداشته باشد. 

نقش حرارت در لمینیت گرم:

حرارت مورد نیاز جهت فعال شدن چسب لمینیت بوسیله دستگاه لمینیتور تامین می شود. میزان حرارت مورد نیاز بسته به برند تولید کننده لمینیت متفاوت است و توسط شرکت تولید کننده اعلام می شود. معمولا دمای لازم برای لمینیت کردن چیزی مابین 110 تا 130 درجه سانتی گراد است و دمای مورد نیاز از روی دستگاه لمینیتور قابل تنظیم است. اگر حرارت کافی به لمینیت نرسد چسب آن بطور کامل فعال نمی شود و لمینیت کاملا به سطح نمی چسبد و یا این که اگر بچسبد خروجی کار کاملا براق نخواهد بود و در اثر کمترین انحنا لمینیت از سطح کار جدا خواهد شد. بنابراین یکی از پارامترهای مهم در لمینیت گرم، ایجاد حرارت کافی است.

نقش دستگاه لمینیتور در لمینیت گرم:

هرچه کیفیت دستگاه لمینیتور بهتر باشد و حرارت یکنواخت تری را به سطح لمینیت برساند کار خروجی بسیار زیباتر و یکدست تر خواهد بود. بنابرین علاوه بر کیفیت لمینیت، کیفیت دستگاه لمینیتور هم بسیار مهم است. 


 موارد استفاده از لمینیت گرم 

در زیر برخی موارد استفاده از لمینیت گرم را بررسی می کنیم.

  • حفاظت از آثار چاپی

اگر می خواهیم از یک کار چاپی مدت زمان زیادی استفاده کنیم می توانیم با استفاده ازلمینیت گرم یک پوشش محافظ روی سطح آن ایجاد کنیم (مانند کارت ملی)

  • محافظت از رنگ چاپ

آثارچاپی که بوسیله دستگاه های جوهر افشان انجام می شوند در مقابل نور خورشید آسیب پذیر هستند و پس از مدتی اصطلاحا دچار رنگ پریدگی می شوند. برای مقاوم سازی این نوع کارهای چاپی می توانیم از لمینیت گرم استفاده کنیم. استفاده از لمینیت گرم دراین موارد می تواند تا حد زیادی پایداری رنگ را افزایش دهد.

  • محافظت از کاغذ

هیچ کاغذی با هیچ مدل چاپی نمی تواند در مقابل آب و رطوبت و سایش مقاومت کند مگر اینکه با پوششی محافظت شود. یکی از انواع پوشش هایی که وجود دارد لمینیت گرم است.شاید کاغذهای فرآوری شده مانند کاغذ عکس در مقابل آب تا حدی مقاوم باشند اما آن هاهم در مقابل سایش آسیب پذیر اند و باید توسط یک لایه مقاوم محافظت شوند.

  • افزایش ضخامت کاغذ

جهت استحکام بیشتر و جلوگیری از لول شدن کاغذ و تا خوردگی آن می توانیم از لمینیت گرم استفاده کنیم.

  • زیبایی بخشی به آثار چاپی

یکی ازکاربردهای لمینیت ایجاد زیبایی بصری در آثار چاپی است و برای این کار می توانید ازلمینیت گرم براق و یا مات استفاده کنید. 


برای خرید انواع لمینیت می توانید به صفحه مربوطه در وب سایت بازاراتو مراجعه کنید

نظر خود را وارد نمایید.